Zimny wiatr, czy też chłodna bryza znad morza lub orzeźwiające powietrze. Każdy surfer wie, że schodząc z deski najlepiej otulić się ciepłym ponczem i założyć na wilgotne włosy czapkę. Od najmłodszych lat rodzice i dziadkowie ciągle nam powtarzają, że ciepło ucieka przez głowę. Wiemy, że gdy tylko zrobi się chłodno i zawieje wiatr, należy założyć czapkę. Tylko jaką? Producenci wymyślają najróżniejsze fasony i wzory zachwalając ich zalety. Jednak od lat, to prosta klasyczna beanie nie wychodzi z mody, a projektanci prześcigają się w stylizacjach wykorzystujących różne modele tej klasycznej czapki.
Co to jest czapka beanie?
Beanie to prosta, wełniana lub dzianinowa czapka z szerokim kołnierzem, tradycyjnie noszona ponad linią uszu. Jest idealnym rozwiązaniem na każdą porę roku. Doskonale się sprawdza zarówno w chłodniejsze letnie wieczory, jak i w jesienne oraz zimowe dni. Jest nieodzownym elementem garderoby, gdyż pasuje zarówno do sportowego stroju, jak i do eleganckiego płaszcza. Wzbogaca każdą stylizację nadając jej streetwearowy look.
Na rynku są dostępne produkty o grubszym i delikatniejszym splocie, wełniane lub dzianinowe. Tradycyjne modele mają szeroko wywijane kołnierze, w przeciwieństwie do całkowicie ich pozbawionych skully. Mają hafty, nadruki, emblematy, a nawet doszywane elementy w modelach młodzieżowych (pompony, noski i wąsy myszy, kocie uszka). Nosi się je zazwyczaj powyżej (lub w połowie) linii uszu, pozostawiając swobodną końcówkę. Są wygodniejsze i praktyczniejsze od kapeluszy i innych nakryć głowy, łatwo je schować do kieszeni, a po wyjęciu zawsze wyglądają idealnie.
Kiedy nosić beanie?
Czapki beanie można nosić w zasadzie o każdej porze roku i do większości stylizacji. Są wygodne i ponadczasowe. Grubotkane, wełniane modele Bewayuu o wyraźnych prążkowanym wzorze świetnie sprawdzą się w letnie wieczory, gdy z wilgotnymi jeszcze włosami chcemy odpocząć nad wodą. Są też świetnym rozwiązaniem na jesienną słotę, chroniąc przed drobnym deszczem i pierwszymi płatkami śniegu. Będą też idealnym dodatkiem do luźnej bluzy i jeansów na spotkaniu z przyjaciółmi.
Ciepłe, dzianinowe zimowe modele Element Dusk, Billabong, dzięki ścisłemu splotowi dobrze przylegają do głowy zatrzymując ciepło nawet w mroźne i wietrzne dni, dodatkowo chroniąc głowę przed śniegiem czy też śniegiem z deszczem. Delikatne prążki tworzą niezobowiązujacy wzór, który idealne sprawdzi się zarówno do skórzanej kurtki, jak i do eleganckiego płaszcza.
Beanie są także idealnym nakryciem głowy dla osób uprawiających sporty zimowe. Ciepłe, wygodne, łatwe do schowania w kieszeni podczas zjazdów, fantastycznie sprawdzają się zaraz po zdjęciu kasku lub do górskiej stylizacji. Pasują perfekcyjnie do każdej kurtki.
Fisherman’s beanie, czyli skąd wzięły się czapki beanie
Czapka beanie nieodzownie kojarzy się z wodą. Od wieków rybacy osłaniali głowy różnymi nakryciami - kapeluszami, chustami, ale żadne z nich nie zdało egzaminu. Szerokie ronda ograniczały ruchy, zwykły materiał nie chronił przed zimnem i wilgocią. Dopiero wełniane, gęsto tkane nakrycia głowy okazały się tym, czego szukano.
Tradycyjna fisherman’s beanie to dość płytka przylegająca do głowy czapka o prostym kroju, noszona na czubku głowy i odsłaniająca część uszu. Nie wychodzi z mody od ponad 300 lat, kiedy to stała się hitem wśród marynarzy i rybaków. W XVIII wieku mężczyźni chronili dzięki nim głowy nie tylko przed zimnem, ale także przed palącym słońcem. Ściśle przylegające do głowy czapki stawiały także opór wiatrom. Jednocześnie, dzięki temu, iż tylko częściowo zakrywały one uszy, można się było swobodniekomunikować mimo szumu fal. Właśnie ta cecha sprawiła, że czapki te zyskały ogromną popularność także w dokach, gdzie po drobnych modyfikacjach (czapki dokerskie są noszone nieco wyżej i są płytsze) są używane do dziś.
Pod koniec XX wieku czapki beanie weszły szeroko na rynek mody. Początkowo były noszone przez młodzież i sportowców, obecnie nosi je prawie każdy, są nawet dodatkiem do eleganckich płaszczy czy też garniturów.
More Green Wool
Ten typ czapki Natural Wool & Cashmere jest zawsze modny. Ładnie wygląda i chroni nasza głowę przed zimnem, więc większość ludzi bardzo je lubi.